niedziela, 24/9/2023 | 12:44 CEST
You are here:  / Kuchnia / System filtracji do domu z dostępem do wody wodociągowej

System filtracji do domu z dostępem do wody wodociągowej

post by related

related post

Woda wodociągowa teoretycznie spełnia wszelkie normy narzucone przez odpowiednie organy na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Niestety jej użytkowanie bywa uciążliwie. Woda wodociągowa jest najczęściej twarda lub bardzo twarda. Zawartość CaCO przekracza niejednokrotnie 300 mg/ litr. Widać to szczególnie na domowych kranach czy kuchennym szkle. Woda wodociągowa nieprzyjemnie pachnie chlorem, który jest wykorzystywany do jej dezynfekcji. Nawet czysta i zdezynfekowana opuszcza miejską stację uzdatniania wody, zanim dotrze do naszych kranów, może ulec zanieczyszczeniu np. żelazem pochodzącym ze starych rur doprowadzających.

W powyższej sytuacji proponujemy następujący zestaw filtrujący, który montujemy w kotłowni tuż za licznikiem zimnej wody, przed rozgałęzieniem zasilania pieca, w dokładnie w takiej kolejności:

– Filtr mechaniczny w obudowie BB 20 cali – czyli wkład sznurkowy 10-mikronowy w obudowie dwuoringowej, zapewniającej bezproblemową i bezpieczną eksploatację, służący do usuwania z wody zanieczyszczeń mechanicznych, m.in. piasku, mułu, pyłków kwiatowych, szlamu rzecznego, rdzy, mikroorganizmów czy pyłu węglowego. Trwałość wkładu wynosi 45 m lub 6 miesięcy, w zależności od zanieczyszczenia wody.

– Filtr z aktywnym węglem w obudowie BB 20 cali – wkład zawierający aktywny węgiel w obudowie dwuoringowej, usuwający z wody m. in. chlor i jego pochodne, metale ciężkie i ich pochodne. Wkład z aktywnym węglem ma za zadanie poprawić smak i zapach wody. Jego trwałość wynosi, podobnie jak w przypadku wkładu sznurkowego, 45 m lub 6 miesięcy, w zależności od zanieczyszczenia wody.

– Zmiękczacz wody, który umożliwia również redukcję niewielkich ilości żelaza – najlepiej jeśli jest automatyczny. Zmiękczacz wypełniony jest żywicą jonowymienną. W przypadku domów jednorodzinnych, które zamieszkuje 4-6 osób, najczęściej wykorzystuje się obudowy kompaktowe. Filtrowanie wody odbywa się na bieżąco. Surowa woda, przepływając przez złoże filtrujące, umieszczone w specjalnej butli, ulega zmiękczeniu. Sterownik można zaprogramować w sposób dowolny, w zależności od twardości wody z jaką mamy do czynienia. Filtr automatyczny, po przefiltrowaniu zaprogramowanej ilości wody, załącza regenerację. Najczęściej regeneracja następuje po uzdatnieniu ok. 3.500 litrów wody. Regeneracja to nic innego jak przepłukanie złoża jonowymiennego roztworem solanki i odprowadzenie jej do ścieków. W tym miejscu warto przypomnieć, że system uzdatniania wody wymaga podłączenia do odpływu ściekowego, najlepiej jeśli będzie on stosunkowo blisko od filtrów.