niedziela, 24/9/2023 | 1:59 CEST
You are here:  / Kuchnia / Domowe oszczędności

Domowe oszczędności

post by related

related post

Nowy rok to najlepszy czas na wdrożenie w życie nowych postanowień i celów. Jeżeli jednym z waszych postanowień noworocznych jest zwiększenie zasobów domowego budżetu, to my podpowiemy jak to zrealizować i to bez zbędnych wyrzeczeń i dodatkowych zajęć.

Wystarczy, że w życie wprowadzicie kilka nawyków, dzięki którym zmniejszycie rachunki za wodę i prąd. A mniejsze rachunki to dodatkowe pieniądze w domowym budżecie.

Zmniejszamy rachunki za wodę
Zmywarka do naczyń to doskonałe rozwiązanie w każdym gospodarstwie domowym. To dzięki niej możemy zaoszczędzić czas, wodę i pieniądze. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na te luksusy. I co wtedy? Wystarczy, że podczas zmywania ręcznego przestrzegać będziemy kilka zasad. A dokładniej, że naczynia zmywać będziemy w zatkanym zlewie. W ten sposób wykorzystamy określoną ilość wody bez nadmiernych strat. Drugim rozwiązaniem jest zamontowania w kranach perlatorów, czyli specjalnych końcówek. Dzięki nim miesięczny limit wykorzystania wody zmniejszyć można nawet o 60 procent.
Wielu z nas często niweluje problem cieknącego kranu i nieszczelnych uszczelek. A szkoda. Uciekająca ciepła woda może zwiększyć rachunek za prąd aż o 10 złotych, a zimna o 5 złotych.

Zmniejszamy rachunki za prąd
Prawie 30 procent rachunku za prąd stanowi praca chłodziarki. Oczywiście chłodziarki nie możemy odłączyć od źródeł prądu tak jak telewizora czy innych sprzętów, ale możemy zadbać o jej prawidłową lokalizację. Ustawienie lodówki z dala od różnorodnych źródeł ciepła znacznie zmniejszy pobór energii i tym samym obniży rachunek za prąd. Lodówkę warto również ustawić w znacznej odległości od ściany.

Wtedy wówczas będzie miała zapewnioną prawidłową wentylację. Wielu z nas uważa, że wyłączony telewizor czy komputer nie pobiera energii elektrycznej. Oczywiście, ale tylko pod warunkiem, że jest odłączony całkowicie od źródeł energii. Komputery, telewizory będące w stanie czuwania, a więc z włączoną kontrolką mogą zużywać nawet 40 W prądu. Dlatego też, wychodząc z domu, kładąc się spać starajmy się wyjmować ładowarki z gniazdka.

Niektórzy piorą raz w tygodniu, a inni 4-5 razy. Jak zaoszczędzić piorąc? Pamiętajmy o tym, aby podczas prania całkowicie zapełnić bęben, albowiem zużycie wody i energii jest takie samo niezależnie od tego ile rzeczy znajduje się w bębnie pralki. Nowoczesne pralki wyposażone są w wiele nowoczesnych funkcji, dzięki którym pranie nawet w 30 stopniach jest bardzo efektowne. Pamiętajmy o tym.