niedziela, 24/9/2023 | 1:21 CEST
You are here:  / Kuchnia / Jak rozplanować wydatki na emeryturze?

Jak rozplanować wydatki na emeryturze?

post by related

related post

Porządkowanie domowych finansów warto rozpocząć od dokładnej analizy comiesięcznych wydatków. W tym celu sporządzamy bilans otwarcia, czyli spisujemy wszystkie wydatki, przypisując je do odpowiedniej kategorii: żywność, chemia, rachunki, leki, rozrywka, wyjazdy etc. Optymalna liczba kategorii wynosi 5 – 6 – nie warto przesadzać ze stopniem uszczegółowienia. W rubrykach spisujemy wszystkie wydatki. Początkowo może to być dość nużące, niemniej z czasem wyrobimy w sobie zwyczaj zachowywania paragonów i drobiazgowej kalkulacji.

Po pierwszym miesiącu zasiadamy do arkusza kalkulacyjnego i definiujemy wydatki. Niektóre opłaty mają charakter stały (rachunki za gaz, wodę, media etc.), dlatego nie bierzemy ich pod uwagę. Warto jednak zastanowić się nad możliwościami ich zmniejszenia – być może dobrym rozwiązaniem będzie zmiana operatora sieci komórkowej, dostawcy Internetu albo zrezygnowanie z telewizji satelitarnej? Rozsądną decyzją jest również rezygnacja z pojedynczych umów na rzecz pakietu, który zawiera jednocześnie abonament telefoniczny i telewizyjny.

Kiedy uda nam się zamknąć kwestię opłat stałych, spróbujmy poszukać oszczędności w pozostałych kategoriach. Oczywiście nie chodzi o to, aby zrezygnować ze wszystkich przyjemności, ale poszukać tańszych ekwiwalentów. Przykładowo, zamiast codziennie kupować produkty spożywcze w osiedlowym sklepiku może warto wybrać się na zakupy raz w tygodniu do większego marketu? Jeżeli jesteśmy przywiązani do danej marki nie musimy z niej rezygnować, a poszukać jej w dyskoncie i zakupić w promocyjnej cenie. Najbardziej spektakularne oszczędności można poczynić na produktach chemicznych – proszkach, kosmetykach etc. Jeżeli zobaczymy daną rzecz w dużej promocji, możemy zrobić większy zapas.

Leki

Średnie miesięczne wydatki polskiego seniora na leki wynoszą 148 zł. Biorąc pod uwagę wysokość świadczeń emerytalnych to dość duża suma, która może nadwyrężyć domowy budżet. Lekarze bardzo często nie zdają sobie sprawy z problemów finansowych swoich pacjentów i przepisują im drogie leki, których wykupienie przekracza możliwości emeryta.

Badania Programu 60+ oraz agencji TNS Polska przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że aż 32 proc. seniorów przynajmniej raz nie wykupiło przepisanych przez lekarzy leków, a 30 proc. przyjmowało mniejszą dawkę!

Jeżeli nie chcemy przepłacać za leki, zawsze prośmy o tańsze zamienniki, które mają taką samą skuteczność jak leki główne, a są od nich kilkakrotnie tańsze. Uwaga! Aptekarz ma obowiązek poinformowania pacjenta o dostępności tańszych zamienników!

Czy warto oszczędzać kosztem rozrywek?

Jeżeli raz w tygodniu chodzimy do kina, nie musimy z tego rezygnować. Seniorzy, którzy mają sporo wolnego czasu, mogą wybierać seanse w godzinach przedpołudniowych, które są znacznie tańsze od pokazów wieczornych. Podobnie sprawa się ma z wycieczkami i wyjściami do różnych kulturalnych obiektów.

Po przeprowadzeniu rzetelnej kalkulacji kosztów, przekonamy się, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 100-200 złotych miesięcznie. W ciągu roku daje to dość dużą kwotę, którą możemy przeznaczyć remont, wakacje etc. Jeżeli nie lubimy przechowywać pieniędzy w skarpecie, warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego oferowanego przez większość banków. Przy standardowym oprocentowaniu w wysokości 3,5 proc. w skali roku, przyjmując, że nasz wkład własny wyniósł 1000 zł, możemy liczyć na odsetki w kwocie co najmniej kilkudziesięciu złotych.