niedziela, 24/9/2023 | 1:02 CEST
You are here:  / Kuchnia / Jak wybrać pożyczkę dla seniora?

Jak wybrać pożyczkę dla seniora?

post by related

related post

Emeryci to grupa społeczna, która jako jedna z nielicznych może pochwalić się pewnymi i regularnymi dochodami. Banki chętnie wykorzystują stabilność finansową osób starszych, proponując im atrakcyjne pożyczki i kredyty w atrakcyjnych oprocentowaniach.

Jak wynika z praktyki bankowej, osoby starsze są jednymi z lepszych klientów i regularnie spłacają raty kredytowe w przeciwieństwie do osób młodych, których finanse bardzo rzadko są w pełni ustabilizowane.
Emerytura – dochód pewny, ale…

Niestety, dochody z tytułu emerytury bardzo często nie wystarczają na pokrycie większych wydatków, np. remontu mieszkania, wyjazdu zagranicznego czy leczenia. Wiele instytucji pożyczkowych i banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wprowadzając do oferty atrakcyjne produkty finansowe m.in. kredyty dla emerytów na uproszczonych zasadach i przy minimum formalności oraz specjalne konta dla seniorów zwolnione z większości opłat pobieranych przy prowadzeniu tradycyjnego rachunku bankowego.

W Getin Banku, Banku Pocztowym, Alior Banku czy Banku Millenium, spłata pożyczki jest obciążona oprocentowaniem od 8,4 proc. Tak niskie oprocentowanie zobowiązania kredytowego pozwala spłacić dług bez poważnego nadwyrężenia domowego budżetu. Niezwykle prosta jest również procedura wnioskowania o kredyt. W pierwszym półroczu wystarczy okazać w banku formularz PIT-40A; w pozostałych miesiącach w ciągu roku wystarczy zgłosić się do banku z wyciągiem z rachunku oszczędnościowego bądź trzema ostatnimi odcinkami potwierdzającymi otrzymanie świadczenia emerytalnego.

Nie wszyscy emeryci mogą skorzystać jednak z atrakcyjnych pożyczek bankowych. Większość instytucji finansowych ustala bowiem maksymalny wiek kredytobiorcy, który na ogół nie wynosi więcej niż 70 lat. Niektóre instytucje podwyższają cenzus wieku do 75 lat. Osoby, które ukończyły 75 rok życia, mogą liczyć wyłącznie na pożyczki niskokwotowe, które wymagają jednak podpisu poręczyciela dołączonego do umowy kredytowej.

Pożyczki bez limitu wieku są również oferowane przez „chwilówki” i instytucje finansowe, które gwarantują minimum formalności przy maksymalnie wysokim oprocentowaniu, dochodzącym nierzadko do 50 procent wartości zobowiązania, i krótkim okresie spłaty. Od takich instytucji lepiej trzymać się z daleka.
Jak wybrać pożyczkę dla seniora?

Podstawowym, chociaż nie jedynym kosztem pożyczki, który wynika z oprocentowania, są odsetki. Na koszt kredytu, a co za tym idzie wysokość miesięcznej raty, składa się także koszt prowizji, czyli opłaty za użyczenie środków. Najistotniejszą sprawą dla kredytobiorcy jest rzecz jasna okres kredytowania oraz wysokość miesięcznego zobowiązania. Rata kredytu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb seniora i nie stanowić za dużego obciążenia dla budżetu. Innymi słowy, kredyt w żadnym wypadku nie może generować kolejnych problemów finansowych.
Ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci

Osoba starsza, czy tego chce, czy nie, podejmując decyzje finansowe, musi uwzględnić także dobro swoich bliskich. W przypadku seniorów niezwykle istotną sprawą jest ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci, które ochroni bliskich pożyczkobiorcy przed wymogiem spłaty zobowiązania. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby po jego śmierci długi przeszły na żyjących członków rodziny – ubezpieczenie daje nam pewność, że kredyt jest od początku do końca nasz.