niedziela, 24/9/2023 | 12:49 CEST
You are here:  / Kuchnia / Na czym nie warto oszczędzać?

Na czym nie warto oszczędzać?

post by related

related post

„Oszczędność jest regułą umysłów gnuśnych. Jest ona bez wątpienia lepszą od rozrzutności, ale też nie ma wątpliwości, że nie jest tak dobra, jak użytek.”(Henry Ford)
Zdrowie i Jedzenie

Pisząc o zdrowiu, mamy na myśli nie tylko regularne wizyty lekarskie i zakup niezbędnych leków, ale także prawidłową dietę. Starsi ludzie często rezygnują z zakup wartościowych produktów na rzecz tańszych odpowiedników, które zawierają całą baterię chemicznych ulepszaczy, konserwantów i barwników przemysłowych – ani to zdrowe, ani smaczne.

Aby zachować dobre zdrowie i kondycję fizyczną, należy urozmaicać dietę i wzbogacać ją o niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Argument o oszczędzaniu pieniędzy jest w tym wypadku bezzasadny – spożywanie wysoko przetworzonych pokarmów wcześniej czy później odbije się na naszym zdrowiu, a zaoszczędzone pieniądze wydamy w aptekach i gabinetach lekarskich. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Skoro o chorobach mowa, nie sposób nie wspomnieć o oszczędnościach kosztem leków i wizyt w ośrodkach zdrowia. Obserwując u siebie pierwsze oznaki choroby, nie powinniśmy ich lekceważyć – później będzie tylko gorzej. Przekonanie, że wizyta u lekarza nadwyręży domowy budżet, może spowodować daleko idące konsekwencje.

Nie wszystkie schorzenia możemy wyleczyć domowymi sposobami – w wielu wypadkach konieczna jest fachowa pomoc. Jeżeli nie stać nas na drogie leki, zawsze możemy poprosić o przepisanie tańszego zamiennika.

Nawet jeżeli lekarz nie zdaje sobie sprawy z istnienia ekwiwalentu dla drogiego leku, farmaceuta musi udzielić nam takich informacji. Zamienniki bywają nawet kilkunastokrotnie tańsze od zwykłych leków – to duża oszczędność dla przeciętnego emeryta.

O zdrowie należy dbać nie tylko w czasie choroby. Jeżeli chcemy naprawdę zaoszczędzić na leczeniu, starajmy się utrzymywać dobrą kondycję, chodzić na spacery, nie rezygnować z aktywności fizycznej. Dbanie o zdrowie przynajmniej w pewnej części ma charakter bezkosztowy – w wielu wypadkach to od nas zależy, ile wydamy na lekarzy i powrót do formy.
Pasje

Mogłoby się wydawać, że na rzeczach uznawanych powszechnie za „luksusowe”, można sporo zaoszczędzić. Oczywiście, możemy odmawiać sobie najmniejszej przyjemności, ale czy ma to jakikolwiek sens? Jeżeli największą radość sprawia nam oglądanie telewizji albo surfowanie po Internecie, dlaczego mamy z tego rezygnować?

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na rzeczach, z których korzystamy na co dzień, które służą nam do pracy i realizacji własnych zainteresowań. Człowiek, który jest odłączony od źródła swoich pasji, bardzo szybko traci chęć do życia.

Podobnie sprawa się ma z rozwojem osobistym. Nieważne czy mamy 20, 50 czy 70 lat, możemy czuć potrzebę zgłębiania tajemnic świata i czerpać radość z poznawania nowych rzeczy.
Podróże

Przeciętny polski emeryt nie może pozwolić sobie na luksusy i wydawać dużych kwot na wyjazdy, hobby etc. Nie zmienia to jednak faktu, że odmawianie sobie drobnych przyjemności – i to tym bardziej w jesieni życia – potrafi skutecznie odebrać radość życia.

Emeryci, mając dużo wolnego czasu, mogą wybrać się na wakacje o każdej porze roku. Decydując się na wypad w mniej obleganych miesiącach można naprawdę dużo zaoszczędzić.

Podsumowując. Oszczędzanie nie jest niczym złym, o ile robimy to z głową. Zbyt mocne zaciskanie pasa może odbić się czkawką i spowodować jeszcze większe wydatki – szczególnie jeżeli oszczędzamy na zdrowiu i jedzeniu!