niedziela, 24/9/2023 | 12:47 CEST
You are here:  / Kuchnia / Za co seniorzy płacą mniej?

Za co seniorzy płacą mniej?

post by related

related post

Większość emerytów w Polsce boryka się z mniejszymi lub większymi problemami finansowymi. Nawet jeżeli nasza sytuacja nie jest tragiczna i możemy spokojnie przeżyć z miesiąca na miesiąc, warto wiedzieć, gdzie szukać dodatkowych oszczędności. Kiedy seniorzy płacą mniej niż pozostałe grupy społeczne?
Zniżki na bilety pociągowe

Seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia, mają możliwość zakupu Karty seniora PKP Intercity S.A. uprawniającej do nabycia biletów przejazdowych jednorazowych lub abonamentowych TLK, EIC i EC z ulgą 50% na 1 i 2 klasę oraz biletów odcinkowych imiennych ważnych w pociągach Tanich Linii Kolejowych w wagonach z miejscami do siedzenia.

Kartę seniora można zakupić w kasach biletowych „PKP Intercity”; jej cena to 150 zł. Jeżeli dużo podróżujemy pociągami, to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Podobną ofertę prezentuje spółka PKP Przewozy Regionalne. REGIOkarta SENIOR, również dedykowana osobom po 60. roku życia, uprawnia do zniżek w wysokości do 30 % na bilety jednoprzejazdowe i ok. 15 % na bilety miesięczne. Do wyrobienia indywidualnej karty potrzebny jest dokument ze zdjęciem.

W niektórych przypadkach seniorzy mogą korzystać ze zniżek ustawowych na bilety. Dotyczy to jednak określonych grup m.in. przewodników lub opiekunów osoby niewidome; emerytów i rencistów, a także ich współmałżonków, którzy pobierają zasiłki rodzinne, osób niezdolnych do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego czy osób niewidomych.
Zwolnienia z abonamentu RTV

Seniorzy mogą zostać zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu radiowo – telewizyjnego, o ile ukończyły 75. rok życia, bądź mają co najmniej 60 lat, a wysokość ich świadczenia emerytalnego nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienie przysługuje także osobom z przyznanym świadczeniem lub zasiłkiem przedemerytalnym, niewidomym, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom – inwalidom.
Zniżki w miastach

Niektóre polskie miasta wprowadzają specjalne karty rabatowe dla seniorów, które uprawniają do zniżek w kinach, restauracjach, teatrach itp. Jeżeli nie wiemy, czy w naszym mieście obowiązuje taki program, warto zapytać o to w urzędzie albo sprawdzić w Internecie.
Rabaty w sklepach

Także sklepy przyciągają seniorów atrakcyjnymi rabatami. Przykładowo, sieć handlowa Carrefour oferuje osobom po 60. roku życia Kartę Seniora. Promocja obowiązuje w każdy wtorek – emeryci robiący zakupy za minimum 50 zł otrzymają rabat w wysokości do 10 proc.

Nowe oferty promocyjne pojawiają się przez cały czas, dlatego warto na bieżąco śledzić akcje rabatowe organizowane przez pobliskie supermarkety. Seniorzy, którzy mają sporo wolnego czasu, mogą naprawdę dużo zaoszczędzić na codziennych zakupach.
Seniorom i kombatantom przysługują również różnego rodzaju dodatki finansowe:

dodatek pielęgnacyjny w wysokości 206,76 zł miesięcznie dla osób, które ukończyły 75 lat.
dodatek kombatancki w wysokości 206,76 zł miesięcznie przyznawany osobom, które brały udział w działaniach zbrojnych, będąc członkami organizacji walczących o niepodległość RP.
dodatek kompensacyjny w wysokości 31,01 zł miesięcznie przysługujący ofiarom represji i kombatantom.
świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz przebywających w obozach pracy w wysokości maksymalnie 206,76 zł.
dodatek za tajne nauczanie w wysokości maksymalnie 206,76 zł.
ryczałt energetyczny w wysokości maksymalnie do 165,71 zł.